Vandaag, 25 november, viert Suriname zijn vijftigste verjaardag als onafhankelijke staat. Ter gelegenheid van dit jubileum stelt de gemeente Amsterdam opnieuw gratis exemplaren van Wij slaven van Suriname beschikbaar bij alle stadsloketten, zo bericht Het Parool. Het boek van verzetsheld en schrijver Anton de Kom verscheen voor het eerst in 1934 en geldt als een klassieker in de antikoloniale literatuur.
De Kom (1898-1945) beschreef de geschiedenis van zijn geboorteland Suriname vanuit het perspectief van slavernij, racistische onderdrukking en verzet. Daarmee gaf hij een stem aan verhalen die lange tijd nauwelijks aandacht kregen. In 2020 werd het werk opgenomen in de Canon van Nederland, waarmee het officieel werd erkend als een sleuteltekst in de nationale cultuurgeschiedenis.
De gemeente benadrukt dat het initiatief aansluit bij de wens om zwarte geschiedenis zichtbaarder te maken en door te geven aan nieuwe generaties. Eerder dit jaar werden al twee heruitgaven verspreid, die binnen enkele uren uit de bibliotheken verdwenen door de grote belangstelling.
Voor deze derde druk zijn 5000 exemplaren beschikbaar. Met de uitgave wil Amsterdam niet alleen Anton de Koms boodschap van rechtvaardigheid en vrijheid onderstrepen, maar ook stilstaan bij het feit dat Suriname vandaag een halve eeuw onafhankelijkheid viert.


