16.6 C
Amsterdam

Demonstranten Gaza Flotilla: ‘Nederland moet haar burgers beschermen’

Lees meer

De Nederlandse regering moet opkomen voor de opvarenden van de Gaza Flotilla die in de nacht van woensdag op donderdag door Israël zijn gearresteerd of hulpeloos zijn achtergelaten op zee. Dat was de boodschap van een in de haast georganiseerde demonstratie op Utrecht Centraal op donderdagmiddag.

Eerder op de dag meldden verschillende media dat zo’n 175 activisten die in de Global Sumud Flotilla richting Gaza voeren ’s nachts waren gearresteerd door de Israëlische autoriteiten. Zo’n twintig van de in totaal 56 schepen van de Flotilla werden in de buurt van het Griekse eiland Kreta aangevallen en geënterd. Zij kregen het bevel om naar Israëlische havens te varen. Een gedeelte van de schepen werd, gehavend door het Israëlische geweld, achtergelaten op zee.

Treinreizigers op het drukke station keken verbaasd op toen er opeens luid ‘Free, Free Palestine’werd geroepen. Waar de demonstratie klein, maar fel, begon in de stationshal, haakten steeds meer mensen aan tijdens een mars door het centrum van Utrecht. Mensen die op het terras in de zon genoten van een hapje en een drankje werden aangesproken op het feit dat de Palestijnen in Gaza dit ook zouden willen maar niets te eten hebben.

Demonstratie 30 april. Beeld: Erik Prins

Het feit dat de schepen met hulpgoederen zó ver van de kust van Gaza en de Israëlische wateren werden geënterd, roept de vraag op hoe het kan gebeuren dat Israël dit zonder consequenties kan doen. Activisten en wetenschappers wijzen erop dat Israël de schepen zo’n duizend kilometer van de Gazastrook, in internationale wateren, enterde. Israël heeft daar geen enkel gezag en het onderscheppen van schepen is dan ook illegaal. Ngo’s hebben het over een ontvoering.

‘Israël kijkt steeds hoever ze kan gaan, terwijl de EU faalt om Israël ter verantwoording te roepen’

Emmy met de bijnaam ‘Vlinder’, die afgelopen jaar heeft meegevaren met de Flotilla en nu de demonstratie leidt, is niet verbaasd over het feit dat Israël dit heeft kunnen doen. ‘Israël pleegt als sinds de Nakba in 1948 mensenrechtenschendingen en kijkt steeds hoever ze kan gaan, terwijl de EU faalt om Israël ter verantwoording te roepen. Alle eerdere pogingen van flotilla’s om Gaza te bereiken zijn door Israël onderschept in internationale wateren. Israël werd hierin nooit tegengehouden en niet ter verantwoording gesteld’, vertelt ze met een luide demonstratie op de achtergrond.

Marieke Stam, hoofd van de Nederlandse delegatie van Global Sumud Flotilla, zegt dat Nederland een verantwoordelijkheid heeft om de eigen burgers te beschermen maar uit haar frustratie over het feit dat er weinig gebeurt. Volgens Stam werden in de nacht van woensdag op donderdag vier Nederlandse opvarenden gearresteerd en is er sindsdien niets meer van hen vernomen. Contact met het ministerie van Buitenlandse Zaken heeft geen informatie opgeleverd.

Demonstratie 30 april. Beeld: Erik Prins

‘Niemand daar (op het ministerie, red.) lijkt zich boos te maken over de arrestaties. Israël gaat steeds verder in haar mensenrechtenschendingen, en pakt nu zelfs vreedzame burgers op in de buurt van Kreta. Dit soort dingen kunnen zij blijven doen, omdat het nooit consequenties heeft voor Israël. Wij roepen de Nederlandse regering op om haar verantwoordelijkheid te nemen en haar burgers te beschermen. Wij zullen niet opgeven en blijven mensen mobiliseren om meer druk te zetten.’

Vijf Nederlandse activisten zijn achtergebleven op zee, zegt Stam. Hun boten zijn door Israël zwaar beschadigd, maar een aantal van hen is het gelukt de Griekse wateren te bereiken. Volgens Stam hebben de opvarenden veel stress ervaren, maar gaat het relatief goed met hen. ‘Zij hebben daar de hele nacht in spanning gezeten, met de angst ontvoerd te worden, of erger, aan te worden gevallen met drones. Ook hier is de Nederlandse overheid verantwoordelijk om hen in veiligheid te brengen.’

Terwijl de demonstratie aanvankelijk was georganiseerd als verzet tegen de Israëlische onderschepping van de schepen met humanitaire hulp, verzetten de demonstranten zich vooral tegen de voortdurende genocide op de Palestijnen, ondanks de zogeheten ‘wapenstilstand’. Zij richtten hun woede niet alleen op Israël en de Verenigde Staten, maar ook op de medeplichtigheid van de Nederlandse overheid en internationale bedrijven als McDonalds en Zara.

Ook premier Rob Jetten, die vorig jaar als lijsttrekker van D66 nog trots meeliep met de Rode Lijndemonstratie, werd uitgejouwd vanwege zijn slappe opstelling als premier. Met dit in het achterhoofd verwacht Vlinder niet veel van de Nederlandse regering. ‘Terwijl Rob Jetten tijdens de campagne heeft meegelopen met de Rode Lijndemonstratie en allerlei dingen heeft beloofd, zien wij nu dat hij die beloftes niet waarmaakt.’

Demonstratie 30 april. Beeld: Erik Prins

Toch zegt zij hoop te houden. ‘Ik hoop dat ze vanuit het ministerie van Buitenlandse Zaken druk zetten om de ontvoerde mensen vrij te laten en de hulpgoederen Gaza binnen te laten. Maar ook het instellen van een boycot tegen Israël is van belang om Israël veel meer onder druk te zetten. Een boycot op handel in het algemeen en op wapens in het
bijzonder’, zegt ze.

‘Het Verdrag van Genève zegt dat we alles op alles moeten zetten om genocide te stoppen. Terwijl er zoveel mensen zijn die zich hiervoor inzetten, hoop ik dat de mensen die de macht hebben hun uiterste best doen om dit te stoppen. Israël probeert mensen te intimideren, hopende dat zij stoppen met de flotilla’s. Maar de activisten van de Flotilla zullen niet opgeven.’

Nu u hier toch bent...

Goede journalistiek kost geld. Leden en donaties maken onze gebalanceerde berichtgeving over biculturaliteit, zingeving en vrijheid mogelijk. Steun ons daarom als u ons werk belangrijk vindt.

Vertel mij meer!
- Advertentie -