20 C
Amsterdam

55-plussers met een migratieachtergrond vaker arm

Lees meer

55-plussers die in het buitenland zijn geboren, leven vaker onder het sociaal minimum dan 55-plussers die in Nederland zijn geboren. Dat blijkt uit onderzoek van het Centraal Bureau voor de Statistiek (CBS). De meeste in het buitenland geboren 55-plussers komen uit Suriname, Indonesië of Turkije. 

Het aantal 55-plussers dat in het buitenland is geboren, is gestegen van 454.000 in 2012 naar 758.000 in 2024. Suriname, Indonesië, Turkije en Marokko zijn de landen waar de meeste van deze 55-plussers vandaan komen. Deze groep werd de afgelopen jaren sterk aangevuld met mensen uit landen als Iran, Irak en Syrië, waar veel vluchtelingen vandaan zijn gekomen. Sinds de Russische invasie is er bovendien een sterke toename van het aantal Oekraïense 55-plussers in Nederland.

De structurele economische kloof tussen 55-plussers die in Nederland zijn geboren en 55-plussers die in het buitenland zijn geboren, heeft volgens het CBS deels te maken met de kortere verblijfsduur van de laatste groep, waardoor zij geen recht hebben op een volledig AOW-pensioen. Uit onderzoek van het CBS blijkt dat deze groep ook vaker een uitkering ontvangt dan 55-plussers die in Nederland zijn geboren.

Een specifiek knelpunt is de situatie van Surinaamse 55-plussers. Zij kampen vaak met een AOW-gat, omdat de jaren die zij vóór de onafhankelijkheid van Suriname in 1975 hebben gewerkt niet meetellen voor de opbouw van hun Nederlandse AOW-pensioen.

- Advertentie -