Discriminatie en racisme komen niet alleen incidenteel voor in de zorg, maar zijn een structureel probleem. Dat stelt de Nationaal Coördinator tegen Discriminatie en Racisme (NCDR) in een nieuw advies over de gezondheidszorg.
Hoewel dit al langer bekend is, brengt de NCDR nu voor de eerste keer concrete adviezen uit om discriminatie en racisme in de zorg aan te pakken. In het rapport dat gisteren verscheen, staan zowel korte- als langetermijnadviezen.
Volgens de coördinator leiden discriminatie en racisme tot slechtere zorg, minder vertrouwen in zorginstellingen en grotere gezondheidsverschillen. Vooral mensen met een migratieachtergrond, vrouwen, mensen met een beperking en lhbti+-personen worden hierdoor geraakt.
De NCDR waarschuwt dat dit niet alleen slecht is voor patiënten, maar ook de druk op de zorg vergroot. Discriminatie zorgt namelijk voor minder efficiënte zorg en vergroot problemen op de arbeidsmarkt in de sector.
Om dit aan te pakken, doet de NCDR drie belangrijke aanbevelingen. Zo moet ‘inclusieve zorg’ een vast onderdeel worden van kwaliteitsnormen en toezicht. Ook moet de kennis in de zorgsector beter aansluiten bij diverse groepen patiënten, bijvoorbeeld in opleidingen en medische richtlijnen.
Daarnaast pleit de NCDR voor meer inzicht in ongelijkheid binnen de zorg. Verschillen in behandeling en gezondheidsuitkomsten moeten beter zichtbaar worden, zodat er gerichter kan worden ingegrepen.
Volgens nationaal coördinator Rabin Baldewsingh is snelle actie nodig. Daarom staat in het rapport ook een aantal quick wins, zoals professionele tolken en culturele bemiddeling, verbetering van de zorg voor zwangere vrouwen in asielzoekerscentra en betere zorg voor transgender personen.
De adviezen van de NCDR zijn nieuw, zo meldt de instantie. ‘Het vorige kabinet besloot vorig jaar het Nationaal Programma van de NCDR per 2026 uit zijn bevoegdheden te schrappen. Daarom komt de NCDR nu met adviezen over onderwerpen waarop dringend actie van het kabinet noodzakelijk is.’


