Amnesty International roept Ierland op zijn voorzitterschap van de Raad van de Europese Unie te gebruiken om het EU-beleid tegen Israël aan te scherpen. Volgens de organisatie kan het land er als EU-voorzitter voor zorgen dat de lidstaten zich aan het internationaal recht houden.
De oproep volgt nadat de EU-ministers van Buitenlandse Zaken er opnieuw niet in slaagden overeenstemming te bereiken over maatregelen tegen Israël, waaronder beperkingen op de handel in producten uit illegale Israëlische nederzettingen. Ierland bekleedt sinds 1 juli het roulerende voorzitterschap van de Raad van de Europese Unie. Amnesty ziet daarin een kans om het debat opnieuw op de Europese agenda te zetten.
Volgens Erika Guevara-Rosas, directeur bij Amnesty International, kan Ierland het verschil maken. ‘Als huidige voorzitter van de Raad van de EU bevindt Ierland zich in een sterke positie om de koers van de EU ten aanzien van Israël te beïnvloeden. Het land moet deze cruciale kans aangrijpen om ervoor te zorgen dat de lidstaten hun verplichtingen onder het internationaal recht nakomen.’
Amnesty wijst erop dat Ierland zich de afgelopen jaren kritisch heeft opgesteld tegenover het Israëlische optreden in de bezette Palestijnse gebieden en Libanon. Ook nam het land eerder initiatieven om de invoer van goederen uit Israëlische nederzettingen te beperken. Die geschiedenis, gecombineerd met de eigen ervaring met kolonisatie en de prominente rol die Ierland speelde in de internationale strijd tegen de apartheid in Zuid-Afrika, geeft het land volgens de organisatie extra gezag.


