Extreemrechtse activisten hebben dit weekend in Dover en Portsmouth havens en toegangswegen geblokkeerd uit protest tegen de komst van asielzoekers.
Op beelden van zaterdag zijn honderden in het zwart geklede, gemaskerde mannen te zien die de toegang tot de veerboot in Dover blokkeren. In Portsmouth richtte het protest zich zondagavond op een boot met 140 asielzoekers die kort daarvoor voor de kust was onderschept. Extreemrechtse mannen probeerden te verhinderen dat de asielzoekers verder werden vervoerd en doorbraken daarbij een politiecordon, meldt The Guardian.
De blokkades rond Portsmouth duurden tot drie uur ’s nachts. De extreemrechtse demonstranten vertrokken pas nadat de politie ingreep en met arrestaties dreigde.
‘De sfeer hier is nog steeds zeer gespannen’, zegt een getuige tegen The Guardian. ‘De bussen met asielzoekers zijn nog steeds niet vertrokken. Ongeveer 25 tot 30 procent van de demonstranten draagt een bivakmuts en velen zijn in het zwart gekleed. De voorruiten van twee politieauto’s zijn ingeslagen door demonstranten. Op een gegeven moment doorbraken ze het politiecordon.’
De Britse regering veroordeelde de ongeregeldheden. ‘We veroordelen het intimiderende tuiggedrag dat we vanavond zien’, aldus een woordvoerder. ‘Het recht op vreedzaam protest is fundamenteel voor onze democratie, maar het mag nooit overgaan in wanorde.’
Een deel van de demonstranten livestreamde de acties op sociale media. Daarbij werd volgens The Guardian ook opgeroepen tot meer geweld. De livestreams kregen duizenden likes.


