Bij Israëlische aanvallen in Centraal-Gaza zijn vanmorgen zeker 18 mensen omgekomen, melden de Palestijnse autoriteiten. Onder hen zijn 15 mensen die zich bij hulppunten hadden verzameld. Drie anderen kwamen om bij beschietingen in Gaza-Stad, aldus persbureau AFP.
Het past in een terugkerend patroon. Woensdag zouden in Centraal-Gaza volgens dezelfde autoriteiten 33 mensen zijn gedood door Israëlisch vuur, onder wie 11 mensen die wachtten op voedsel. Bij die aanval raakten meer dan 100 mensen gewond.
Het Israëlische leger liet aan AFP weten woensdag ‘waarschuwingsschoten’ te hebben gelost op een groep ‘verdachte personen’ bij een voedselpunt, die volgens het leger ‘mogelijk een bedreiging vormden’. Het is niet de eerste keer dat voedseldistributiepunten in Gaza eindigen in geweld. Sinds de voedseluitgifte is overgenomen door de Amerikaans-Israëlische organisatie GHF, zijn er vaker schietpartijen geweest. Volgens de NOS zijn daarbij inmiddels meer dan 300 mensen om het leven gekomen.
Navi Pillay, voorzitter van de onafhankelijke VN-adviescommissie, noemt de gang van zaken ‘onacceptabel’. Over GHF zegt ze: ‘Deze stichting zou voedsel moeten verstrekken, maar mensen worden vermoord terwijl ze wachten op hulp voor hun kinderen.’ De Verenigde Naties en andere hulporganisaties weigeren samen te werken met GHF vanwege twijfels over de neutraliteit en werkwijze van de organisatie.