De radicaal-rechtse George Simion heeft de eerste ronde van de Roemeense presidentsverkiezingen gewonnen. Hij is tegen militaire steun voor Oekraïne en staat sceptisch tegenover de EU. Daarentegen is hij groot fan van Donald Trump.
Vanochtend waren bijna alle stemmen geteld. Simion behaalde 40 procent van de stemmen en liet daarmee de burgemeester van Boekarest, Nicusor Dan, ver achter zich. Omdat Simion geen meerderheid behaalde, zal er over twee weken een tweede verkiezingsronde plaatsvinden, waarin de strijd tussen de twee definitief wordt beslist.
Simion staat bekend als radicaal in zijn opvattingen, maar minder radicaal dan Calin Georgescu, die in november vorig jaar de verkiezingen won na een ongekende TikTok-campagne. Later bleek dat er sprake was geweest van Russische inmenging, daarom werden de verkiezingen nietig verklaard en opnieuw georganiseerd.
Een groot verschil met Georgescu is dat Simion niet Poetin, maar Trump op een voetstuk plaatst. Hij is een groot fan van de Make America Great Again (MAGA)–filosofie en wil deze ook op Roemenië toepassen. Hij heeft eerder gezegd dat bepaalde gebieden in Oekraïne en Moldavië bij Roemenië horen. Hij is dan ook erg sceptisch over de EU, die de soevereiniteit van deze landen beschermt. Toch wil hij niet dat Roemenië uit de EU stapt.