De Turkse ex-minister Fatma Betül Kaya is gisteren gearresteerd nadat ze voor de tweede keer moest verschijnen bij de rechtbank voor verhoor over een omvangrijke fondsenfraudezaak. Volgens de Turkse nieuwssite Serbestiyet zijn er miljarden aan dollars verduisterd in dit schandaal.
De oud-minister en voormalig adviseur van de Turkse president Recep Tayyip Erdogan wordt verdacht van deelname aan een ‘criminele organisatie’ en obstructie van de wet die moet waarborgen dat verduisterde gelden worden terugbetaald. Tegen haar echtgenoot Ilyas Kaya is een uitreisverbod opgelegd. Hij blijft als verdachte onder juridisch toezicht staan.
Tegen de ex-minister is de beschuldiging geuit dat zij handelde met voorkennis in aandelen van het bedrijf Özata Denizcilik. Zij kocht deze aandelen in april 2026 en verkocht ze precies één dag voordat de staat tot bevriezing van deze aandelen overging, waardoor de koersen kelderden.
De transactie zou bovendien op dubieuze wijze zijn verlopen: niet via de reguliere markt, maar via een particuliere overdracht, waarbij de wettelijke wachttijd van twee dagen voor ruiltransacties werd omzeild. Op de dag van de overdracht ontving Kaya een betaling van het bedrijf Tera. Hiermee zou de familie Kaya hun investering van 2,9 miljoen euro (in april) hebben verzilverd naar bijna 39 miljoen euro, vlak voordat de koers van de aandelen volledig instortte.
Het totale fraudeschandaal, waar deze zaak deel van uitmaakt, omvat naar schatting miljarden dollars aan verduisterde beleggingsgelden. De autoriteiten, waarvan critici beweren dat velen erbij betrokken zijn, proberen momenteel de volledige omvang van de schade in kaart te brengen en de verdwenen fondsen te traceren.
De regerende AK-Partij van Erdogan is vaker beticht van corruptie. Zo werden in 2013 bij vertrouwelingen van Erdogan schoenendozen vol met dollars gevonden. Daar is nooit echt verantwoording voor afgelegd.


