De Europese Unie ontvangt vandaag in een hotel in Brussel vijf vertegenwoordigers van de Taliban-regering. Volgens Nu.nl wil de EU afspraken maken over de terugkeer van afgewezen Afghaanse asielzoekers.
Nederland maakt deel uit van een groep Europese landen die heeft geijverd voor contact met de Taliban. Ambtenaren van de Europese Commissie hebben in januari al een eerste bezoek aan Kaboel afgelegd.
Mensenrechtenorganisaties zijn kritisch op het bezoek van de Taliban aan Brussel. Zij wijzen erop dat de Taliban de rechten van vooral vrouwen en meisjes sterk beperken en vrezen dat Europa het regime hiermee meer legitimiteit geeft.
Ook waarschuwen zij voor de gevolgen van uitzettingen naar Afghanistan. Uit een VN-rapport van vorig jaar blijkt dat veel Afghanen die vanuit het buitenland terugkeerden, te maken kregen met willekeurige arrestaties, detentie, marteling en mishandeling. Volgens critici loopt de EU het risico haar internationale verplichtingen te schenden als mensen worden teruggestuurd naar een land waar zij gevaar lopen, schrijft de Britse krant The Guardian.
De relatie tussen de Taliban en het Westen wordt gekenmerkt door een lange geschiedenis van conflict en wederzijds wantrouwen. Tijdens de Sovjetbezetting van Afghanistan in de jaren tachtig steunden de Verenigde Staten verschillende Afghaanse verzetsgroepen. De Taliban bestonden toen nog niet, maar ontstonden enkele jaren later uit de chaos die volgde op de burgeroorlog. Sommige onderzoekers zien een indirect verband tussen de buitenlandse steun aan de moedjahedien en de latere opkomst van de Taliban.
Na de aanslagen van 11 september 2001 vielen de Verenigde Staten Afghanistan binnen omdat de Taliban onderdak boden aan Al Qaida-leider Osama bin Laden. Na de terugtrekking van de Amerikaanse troepen in 2021 namen de Taliban opnieuw de macht over, waarna de discussie over internationale erkenning van het regime weer oplaaide.


