11.7 C
Amsterdam

Saoedi-Arabië onthoofdt man voor ‘misdaad’ die hij als tiener zou hebben gepleegd

Lees meer

Saoedische autoriteiten hebben eerder deze maand een 29-jarige man geëxecuteerd, omdat hij als 14-jarige had meegedaan met een demonstratie in het sjiitische oosten van het land.

Steeds vaker worden mensen in Saoedi-Arabië geëxecuteerd voor misdaden die zij als tiener zouden hebben begaan, zo schrijft de Britse krant The Independent. Dit gebeurt, terwijl het koninkrijk officieel de doodstraf voor minderjarigen heeft afgeschaft. 

De 29-jarige Hassan Zaki al-Faraj werd, aldus de krant, samen met vier andere mannen uit de oostelijke regio geëxecuteerd. Het ging hierbij om dezelfde zaak. De krant schrijft dat al-Faraj werd gemarteld en lange tijd in een isoleercel werd gehouden, zonder te kunnen communiceren met de buitenwereld.

Mensenrechtenorganisaties waarschuwen dat meer politieke tegenstanders van het koninkrijk de doodstraf wacht. Zo dreigt een andere man, de 30-jarige Youssef al-Manasif, om dezelfde reden als al-Faraj ook geëxecuteerd te worden, schrijft The Independent. Hij werd in 2017 gearresteerd en veroordeeld, voor onder andere het deelnemen aan demonstraties en deelname aan een terreurgroep. Ook hij werd gemarteld en gedwongen een bekentenis te tekenen.

Volgens een Britse organisatie die campagne voert tegen de doodstraf is er sprake van een patroon, waarbij jonge mannen ervan worden beschuldigd als tiener te hebben deelgenomen aan demonstraties. Vervolgens worden zij gemarteld en gedwongen een valse bekentenis van een terreurdaad af te leggen, waarna zij ter dood worden veroordeeld.

Volgens mensenrechtenorganisatie Human Rights Watch is de executie gekoppeld aan het door marteling verkregen ‘bewijs’ en is er al langer sprake van oneerlijke processen in Saoedi-Arabië. Al-Faraj en al-Manasif kregen de doodstraf opgelegd in oktober en november 2022, meer dan twee jaar na de wetswijziging. Vier andere mannen werden eveneens ter dood veroordeeld voor misdaden die zij als kinderen zouden hebben begaan.

Human Rights Watch schrijft dat Saoedi-Arabië vorig jaar twee mannen om dezelfde reden executeerde en dat er sprake is van een ‘executiegolf’. De organisatie houdt al langer schendingen bij van het strafrechtsysteem in Saoedi-Arabië, waaronder beperkte toegang tot advocaten of het onthouden ervan, en gedwongen bekentenissen.

Volgens The Independent voerde het land in 2025 een recordaantal van 347 executies uit. De meerderheid van executies vorig jaar was wegens drugsgerelateerde delicten. Hierbij werd niet voldaan aan de internationale definitie van ‘zeer ernstige misdaad’, schrijft de krant.

Eerder in oktober executeerde Saoedi-Arabië een jong stelletje uit Bangladesh, dat beschuldigd werd van onzedelijke handelingen in een moskee in Mekka. Deze doodstraf werd opgelegd op basis van ta’zir, een onderdeel van de islamitische rechtspraak waarbij rechters een grote mate van beoordelingsvrijheid hebben bij het vaststellen van straffen voor overtredingen waarvoor geen vaste strafmaat bestaat.

- Advertentie -