Wij dokters vinden zelfzorg belangrijk. Voordat de patiënt vanwege een kleine kwaal de spreekkamer binnenstapt, is het fijn te horen dat de patiënt al zelf wat heeft geprobeerd.
In onze praktijk leiden we ook artsen op. Coassistenten, artsen in de eindfase van hun opleiding geneeskunde, zien onder begeleiding van ervaren artsen patiënten.
De co, zo noemen wij de coassistent, komt verslag doen van het gesprek met de patiënt. Hij vertelt dat hij geadviseerd heeft paracetamol te nemen. Ik waarschuw hem dat niet meer te doen.
Het volk weet dat wij dokters vaak paracetamol adviseren. Ze zijn naar de praktijk gekomen voor vervolgstappen. Onze zorg adviseert zo vaak paracetamol dat het gaat lijken alsof het een onschuldig snoepje is. Dat is het zeker niet. Bij verkeerd gebruik is het schadelijk.
Het volk weet dat wij steeds paracetamol adviseren
De patiënt ging in de spreekkamer tegenover mij zitten. Hij vertelde dat hij al geruime tijd een plek op zijn huid had. Hij was niet gekomen omdat hij zelfzorgmiddelen had geprobeerd, maar vroeg of hij ze aan mij mocht laten zien. ‘Zeker’, zei ik.
Hij leegde een plastic tas met middeltjes op mijn bureau. Verbaasd keek ik ernaar. Ik vroeg of hij al die middelen voor die ene plek had gebruikt.
‘Ja’, antwoordde hij.
‘Hoe heeft u deze middelen allemaal gevonden?’
‘Op TikTok.’
Voor elk middeltje op mijn bureau was op zich wel iets te zeggen. Toch vinden wij dokters naast zelfzorg het ook belangrijk dat informatie klopt en liefst goedgekeurd is. Voor betrouwbare informatie adviseren wij thuisarts.nl. Dat is door onze wetenschappelijke vereniging geschreven.
Op TikTok kun je veel gezondheidsadviezen vinden, maar net als bij paracetamol geldt: overdrijf het niet.
Nu u hier toch bent...
Goede journalistiek kost geld. Leden en donaties maken onze gebalanceerde berichtgeving over biculturaliteit, zingeving en vrijheid mogelijk. Steun ons daarom als u ons werk belangrijk vindt.
Vertel mij meer!

